Make your own free website on Tripod.com

Chemistry Scanned Assignments

Unit Analysis Worksheet 1-B
Home

Back to Scanned Assingments

Name _______________        Class _______________         Date ________________

 

WRITE OUT THE SOLUTIONS TO THE FOLLOWING PROBLEMS

 

UNIT ANALSYSIS 1B

 

1)      Lucian works at a pharmacy that cells Vit C pills.  Each pill has a mass of 500mg.  There are 500 Vit C pills in a bottle of pills.  If the pharmacy sold three cases of Vit C pills, how many milligrams were sold? (12 bottles = 1 case)

 

 

 

 

 

 

 

2)      Frank earned $50 per day for a five day work week picking up refuse on the sides of the street for the town.  Due to budget constraints, Frank is allowed to work only three of the four weeks in a month.  After a year, how much money had Frank earned?

 

 

 

 

 

 

 

3)      Apples are sold at Drazen farms at a cost of 4 apples for 55 cents.  Maria buys 4 bushels of apples to bake some nice warm apple pie for her rather large husband Jorge.  If a bushel of apples is 60 apples, how many dollars did it cost Maria to buy the apples to make the pies?

 

 

 

 

 

 

4)      If there are 14 arfs per woof and 18 grunts per 5 woofs.  Each grunt requires 7 oops and every 3 oops needs two umps.  There are 9 slurps per ump.  How many slurps are there per arf?